STV GROUP bude dodávat špičkové přístroje nočního vidění pro Policii

Řecká společnost Theon Sensors, globální lídr na trhu s přístroji nočního vidění a termálními přístroji, dlouhodobě spolupracuje s přední českou zbrojařskou společností STV GROUP. Prvním výsledkem jejich spolupráce budou dodávky přístrojů nočního vidění pro Ministerstvo vnitra, které budou užívané příslušníky české Policie.

V roce 2022 STV GROUP vyhrála zadávací řízení na modulární přístroje nočního vidění s náročnou technickou specifikací. Konkrétně se bude jednat až o 195 souprav ARGUS PANOPTES. Modulární soupravy obsahují dva monokulární přístroje nočního vidění, které jsou použitelné buď individuálně například na přilbě nebo jako noktovizní puškohled na speciálním adaptéru na liště zbraně, nebo je lze pohodlně propojit do binokulárního přístroje s výhledem přes obě oči. Obrovskou výhodou systému od Theon Sensors je laboratorní nastavení všech optických přístrojů tak, aby zorné pole bylo takzvaně „kolimované“ – tedy každá trubice má ideální optickou shodu se všemi dalšími a maximalizuje uživatelský komfort a eliminuje negativní dopady jakými jsou například bolest hlavy při delším používání trubic z různých dodaných souprav. Nad rámec požadavků uživatelů STV a Theon přidaly i možnost manuálního nastavení jasu pro citlivé přizpůsobení přístrojů konkrétnímu uživateli, nebo schopnost fail-safe, kdy se přístroj automaticky vypne při nestandardní změně pozice hlavy a omezuje demaskující účinky, avšak zajišťuje plynulou funkčnost například při seskocích na padáku. Standardem i je vypnutí přístroje při přesvícení třeba dálkovými světly protijedoucího vozidla, což vede nejenom k ochraně uživatele před osvětlením, ale i prodloužení životnosti velmi citlivých optických a elektronických systémů.

Přístroj umožňuje vyklopení ve více osách. Stále modernější se přitom stává stínítko z bílého fosforu, které uživatelům dává „černobílý“ obraz oproti klasickému zelenému. To zpřehledňuje objekty i situace, ve kterých se uživatelé při používání mohou ocitnout.

STV GROUP a Theon Sensors v rámci svých povinností zároveň garantují, že podpora tohoto konkrétního typu přístrojů bude trvat minimálně deset let. Přístroje ARGUS jsou dodávány i v monokulární verzi a mezi jejich uživatele patří vojenské, policejní i speciální jednotky armád NATO i třetích zemí.

Více se můžete dočíst v časopise CZ DEFENCE 3/2023.

 

Specifikace ARGUS PANOPTES

FOM (Figure of Merit) nejméně 2 200
Focus 25cm až nekonečno
Zorné pole min. 40°
Dioptická korekce -2 až +6D
Napájení AA baterie s životností
IR přísvit Ano
Testování dle MIL-STD-810
Rozsah provozních teplot -30°C až +50°C

 

Galerie

Archiv novinek

PRO BEZPEČNĚJŠÍ SVĚT.
SPOLEČNĚ.

Skupina firem v rámci STV, s tradicí sahající až do roku 1920, dodává pokročilá a efektivní řešení, jak chránit náš svět. Díky vysoké odbornosti a pokročilým výrobním kapacitám umožňujeme našim klientům v plnění jejich misí. Mezi naše nejvýznamnější klienty patří Armáda České republiky nebo policejní sbory mnoha evropských zemí. Naší vizí je podporovat ty, kteří brání právo nás všech žít v bezpečnějším světě.