ČASOPIS CZDEFENCE PŘEDSTAVIL NÁMI VYRÁBĚNÝ UNIKÁTNÍ TAKTICKÝ ZBRAŇOVÝ SYSTÉM DÁLKOVÉHO ZAMINOVÁNÍ.

Časopis CZDEFENCE představil námi vyráběný unikátní taktický zbraňový systém dálkového zaminování. Minový vrhač MV-3 je jediný prostředek v Armádě České republiky určený ke zřizování protitankových minových polí na dálku. Za necelé dvě minuty je schopný zaminovat území o rozloze 1 hektaru a dostřelí až do vzdálenosti 3 kilometrů.

Vybíráme z článku ...

Unikátní taktický zbraňový systém v armádách NATO. Tak naši alinační partneři hodnotí systém dálkového zaminování českého výrobce STV GROUP. Minový vrhač MV-3 je jediný prostředek v armádě České republiky určený ke zřizování protitankových minových polí na dálku. Za necelé dvě minuty je schopný zaminovat území o rozloze 1 hektaru a dostřelí až do vzdálenosti 3 kilometrů. Minový vrhač má ve své výzbroji v rámci AČR pouze 15. ženijní pluk. Konkrétně disponuje 8 kusy v posádce Bechyně 8 kusy v posádce Olomouc a jeden exemplář využívá i k výcvikovým účelům Vojenská akademie ve Vyškově. Minový vrhač může střílet buď z terénu nebo z ložné plochy Tatry 810 a jeho obsluhu tvoří dva lidé. Unikátnost systému propůjčuje zejména modernizovaná munice 122-KS.

Systém minového vrhače s municí 122-KS se používá k zatarasení určitého taktického místa, např. páteřní komunikace, průsmyku nebo křižovatky. V tomto případě má za úkol nepřítele zastavit, odklonit nebo přinejmenším zpomalit jeho postup. Systém může být efektivně využit na vlastním kontrolovaném území či v nepřátelském území, a to i v blízkosti nepřátelských jednotek.  „Tato schopnost je v armádách NATO ojedinělá,“ popisuje současnou roli minových vrhačů velitel 1. úkolového uskupení kapitán Jan Kuthan. Právě 1. úkolové uskupení s tímto systémem v současné době operuje v Lotyšsku, kdy je hlavním úkolem českých ženistů informovat koaliční partnery, jak se má systém minového vrhače správně používat, jaké to má přínosy a co všechno může MV-3 vševojskovým velitelům nabídnout. Velitelé pak mohou v plánování boje s touto schopností dále počítat a využívat ji. Minový vrhač je schopen přímé i nepřímé střelby.

Zajímalo nás, jak taková kontejnerová střela s protitankovými minami funguje a jak probíhá její výroba, proto jsme navštívili výrobce této munice, společnost STV GROUP a.s., kde nám byla střela pod firemním názvem „Križná“ podrobně představena.

Přesný název munice je STŘELA 122-KS PTMi-D1M. Jedná se o kontejnerovou střelu s protitankovými minami, střely jsou s reaktivním pohonem a jsou vybaveny pyrotechnickým časovacím zapalovačem. Každá kontejnerová střela obsahuje celkem 4 miny a prostřednictvím minového vrhače MV-3 ráže 122 mm je pak možno odpálit až 3 kontejnerové střely v salvě. Nastavením zapalovače lze zajistit „vyhození“ protitankových min z kontejneru střely na vzdálenosti 500-3000 metrů, a to vždy po 500 metrech. Systém však umí i individuální nastavení vzdálenosti. Jedna salva z vrhače MV-3, která vypálí 3 kontejnerové střely, je pak schopna 12 minami pokrýt čtvercový prostor 100x100 metrů. Dva vrhače jsou pak schopny pokrýt tři čtvercové prostory s tím, že aby se zajistila účinná hustota minového pole proti nepřátelským tankům a bojovým vozidlům pěchoty, měly by být vystřeleny 2 salvy (každá z jednoho vrhače) do jednoho cílového čtverce, čímž dojde k zaminování prostoru celkem 24 minami, což je více než dostatečná hustota zaminování pro účinné působení proti nepřátelským obrněným jednotkám

Zaminování prostoru prostřednictvím kontejnerových střel má na nepřítele především silný psychologický efekt, jelikož ten nejprve na základě průzkumu předsunutých jednotek označí určitou oblast za tzv. „čistou“, avšak poté je daný prostor během chvíle zaminován a je v podstatě neprůjezdný. Primární cíl min pak není nepřátelský stroj zcela zničit, ale stačí ho jen imobilizovat, zastavit postup nepřátel, případně na dané místo navést palebnou podporu. Jednotlivé miny v požadované vzdálenosti opustí kontejnerovou střelu a prostřednictvím padáčku klesají k zemi. Po dopadu miny na zem se mina ustaví do bojové polohy v terénu (prostřednictvím automaticky ustavených nožiček polohovacího mechanismu) a okamžitě se aktivuje, kdy se zkalibruje na okolní elektromagnetické pole. Pokud mina zjistí, že se okolní elektromagnetické pole změnilo resp. bylo narušeno, systém vyhodnotí, že se blíží cíl a mina se inicializuje čímž se z horní části odpálí horní víko miny, pod kterým se nachází infra senzor. Po najetí vozidla nad minu se pak senzor aktivuje a s určitým zpožděním dochází k detonaci.

Modernizovaná mina obsahuje chytrou elektroniku, která reaguje pouze na vozidla nikoliv na lidi, kdy její inicializace probíhá pouze na základě změny magnetismu a prostřednictvím infračerveného zářiče. Miny také musejí podle Ottawské úmluvy disponovat systémem umožňujícím autodestrukci. Mina obsahuje i tzv. anti-handling systémem, který minu detonuje v momentě, kdy by ji například nepřátelské ženijní jednotky objevily a chtěli deaktivovat.

Zajímavostí je, že původní výkresová dokumentace kontejnerové střely je z roku 1984. resp. 1986, v devadesátých letech pak byla střela zavedená do AČR, kdy se dodávala armádě pravidelně, a to až do roku 1997. Později začala výroba modernizované kontejnerové střely s novou elektronikou a senzory, přičemž v roce 2021 byla s Ministerstvem obrany ČR podepsána smlouva na dodávku těchto střel do AČR v celkové hodnotě 460 000 000 milionů korun. Do AČR se tak v současné době dodávají řádově stovky střel ročně.

Výroba miny začíná výrobou elektronického bloku, v rámci, kterého probíhá instalace senzorů, zdroje, palníků a dalších komponent. Následně dochází k zapěnění elektronického bloku v těle miny, které chrání elektroniku při výstřelu a dopadu miny a vršek miny se opatří ochranným víkem. Do miny se následně zalaboruje v lisovně nalisovaná a sestavená nálož z počinového tělíska, vlastní nálože a číšky. Mina se uzavře ochranným víkem, na které se ustaví snímač a tlakový sensor. Do otvoru v mině se zalaboruje šoupátko s rozbuškou, které se zajistí pomocí jehly jejíž druhý konec se připevní k padáku. Na dno miny se upevní polohovací mechanismus, jehož nožičky se po usazení víka s padákem zafixují pomocí ocelového lanka s nasazeným pyrostřihadlem. Po zafixování polohovacího mechanizmu se na minu nasadí prstenec, do kterého se uloží padák a zakryje krytkou pojištěnou pružinou. Vše je průběžně kontrolováno a testováno.  Celková funkčnost hotové miny je pak ještě několikrát kontrolována. Do kontejneru jsou pak vkládány 4 kusy min vzájemně propojených kabelem autodestrukce, který slouží k nastavování času autodestrukce jednotlivých min. Po vložení 4 ks propojených min do kontejneru se na poslední minu nasadí píst, který slouží k vymetení min z kontejneru v požadovaný čas výmetu nastavený na PČZ-22A pro dosažení správného místa zaminování v rozmezí 500 m až 3000 m po 500 metrech. Kontejner se uzavře kuklou, v které je konektor pro připojení odpalovacího a nastavovacího zařízení. Takto sestavený kontejner se 4 minami se našroubuje na raketový motor. Do otvoru v kukle se našroubuje zapalovač PČZ-22A v zajištěné poloze. Takto s laborovaná kontejnerová střela KS PTMi-D1M se opatří šablonací a uloží do truhlíku, který se uzavře a opatří plombami laboračního závodu. Naplněné truhlíky s KS PTMi-D1M se uloží na paletu. Plná paleta se zapáskuje ocelovou cyklo páskou a předá se do skladu hotových výrobků pro následnou expedici zákazníkovi. Pouze samotná laborace jedné kontejnerové střely trvá přibližně jedenáct hodin.

S minovým vrhačem naši vojáci operují přímo z terénu nebo z ložné plochy Tatry 810, avšak do budoucna hodlá společnost STV GROUP a.s. armádě nabídnout lafetaci minového vrhače na mobilní platformu například v podobě terénního vozidla.

Archiv novinek

PRO BEZPEČNĚJŠÍ SVĚT.
SPOLEČNĚ.

Skupina firem v rámci STV, s tradicí sahající až do roku 1920, dodává pokročilá a efektivní řešení, jak chránit náš svět. Díky vysoké odbornosti a pokročilým výrobním kapacitám umožňujeme našim klientům v plnění jejich misí. Mezi naše nejvýznamnější klienty patří Armáda České republiky nebo policejní sbory mnoha evropských zemí. Naší vizí je podporovat ty, kteří brání právo nás všech žít v bezpečnějším světě.