Novinky

STV GROUP a.s. chce aktivně podporovat obranyschopnost ČR - tisková zpráva

Společnost STV GROUP a.s. poskytne v období od 1. října 2017 do 31. prosince 2018 dodatečnou slevu ve výši 5% na výrobu veškeré munice, která je zahrnuta do plánu na mobilizační dodávky Armády České republiky (AČR) a je vyráběna STV GROUP na území ČR.  

Rozhodnutí společnosti je reakcí na jednání o mobilizačních dodávkách dle Zákona 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy, ve znění pozdějších předpisů a v souladu s přijatou Strategií vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2025, která mimo jiné říká, že co je možné vyrobit na území České republiky, by se mělo přednostně pořizovat doma a nikoliv z dovozu. Stejný názor vyjádřil i pan ministr Martin Stropnický na konferenci agentury MAFRA zaměřené na modernizaci Armády ČR, dne 12. 10. 2017.  

„Vyzbrojovat armádu z tuzemských zdrojů je trend, kterým se řídí většina zemí NATO,“ říká Jan Děcký, statutární ředitel společnosti STV Group, a vysvětluje blíže: „Nákupy v tuzemsku jsou totiž výhodné pro obě strany - jak pro stát, tak i pro výrobce. Státu zabezpečují větší dostupnost munice v případě válečného stavu a z ekonomického hlediska zajištují, že část státem vynaložených finančních prostředků na nákup tuzemských produktů se státu vrátí ve formě plateb na sociální a zdravotní pojištění a nejrůznějších daní včetně DPH. Nutnou podmínkou samozřejmě je potřebná kvalita a vyhovující technické parametry. Pak ale i nákup lehce dražší položky z tuzemska je mnohem výhodnější, než případný nákup nepatrně levnější položky z dovozu.“

V letošním roce STV Group vyvinula přesně dle takticko-technických požadavků AČR armády nový český ruční útočný granát a cestou Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu informovala vedení Ministerstva obrany o možnosti jeho dodání Armádě ČR. Přijetí návrhu by fakticky znamenalo obnovení výroby ručních granátů v ČR, tedy v našem závodě STV GROUP a.s. v Poličce, přičemž subdodavatelem výbušné náplně by byla pardubická Explosia a.s., tedy další významný tuzemský podnik obranného průmyslu.  

„Návrh jsme učinili ministerstvu na základě faktu, že tento náš český granát 100% splňuje takticko-technické požadavky AČR a parametry je plně srovnatelný se západoevropskou konkurencí, s níž je cenově na stejné úrovni,“sděluje dále Děcký a dodává: „Návrh přímého zadání zakázky zůstal bez odpovědi a na dodávku granátu byla vyhlášena obchodní soutěž. Věříme, že její výsledek nám i ministerstvu potvrdí, že náš granát je na perfektní technické úrovni srovnatelné s nejlepšími konkurenčními výrobky a že ministerstvo proklamace o podpoře tuzemského obranného průmyslu myslí vážně.“

Tisková zpráva ke stažení zde.