Novinky

BAHNA 2017

Den pozemního vojska, nebo-li Bahna 2017, proběhla v areálu vojenského újezdu Zadní bahna u Strašic. Společnost STV GROUP a. s., stejně jako v předchozích letech, se účatnila akce z pozice Generálního partnera. Při této příležitosti jsme dostali prostor k demostraci jízdních vlastností jednoho z horkých kandidátů pro nadcházející náhradu vozidel UAZ a Land Rover Defender v Armádě české republiky. Tímto kandidátem je charismatický Jeep J8.

Je známo, že tradice vozidel Jeep sahá hluboko do historie až do let 2. světové války. Současný Jeep J8 však představuje moderní konstrukci sériově vyráběného vozidla, které přesně odpovídá potřebám AČR na vozidlo této kategorie. Mimochodem, značka Jeep patří v uvedené kategorii vojenských osobních terénních automobilů k legendám a bez nadsázky lze říci, že „dala této kategorii jméno“. Představovaná verze Jeepu J8 vychází z vozidla Wrangler. Oproti tomuto civilnímu provedení došlo u J8 k velmi zásadním změnám v konstrukci, takže navzdory tvarové příbuznosti vzniklo zcela nové, čistě vojenské auto. J8 je postaven na robustním zesíleném žebřinovém rámu, je vybaven mohutnými pevnými nápravami s bohatě dimenzovanými tlumiči a brzdami. Velký, téměř třímetrový rozvor poskytuje dostatek prostoru. Odolný podvozek je chráněn až 5 mm silnými ocelovými pláty, takže není problém „škrtnout si o terén“.

Jeep je poháněn vícepalivovým přeplňovaným vznětovým motorem, umožňujícím použití nejen motorové nafty, ale leteckého petroleje. Na silnici je vozidlo provozováno v režimu se zadním náhonem, pro těžký terén však disponuje všemi potřebnými systémy jako je připojení předního náhonu, redukce rychlosti, uzávěry diferenciálů apod. Jako správné americké vozidlo je JEEP vybaven automatickou převodovkou. Jeho ovládání je velmi snadné a jízda až nečekaně komfortní. Jeep J8 je schopen provozu v písečných bouřích středního východu, v bahně tropických džunglí i mrazivém podnebí severní Evropy. Impozantní je i jeho schopnost brodění bez přípravy a to až do hloubky 78 cm. Výhodou Jeepu je mj. i jeho robustní rámová konstrukce umožňující stavbu nejrůznějších nástaveb jako Hard Top, Soft Top, různé skříňové nástavby, opancéřované verze nebo naopak otevřené „bojové“ průzkumné varianty vyzbrojené kulomety či granátomety.


Fotoalbum